Coliba tiganului
La marginea unui sat, intr-o coliba darapanata, traia un tigan impreuna cu Piranda lui, care acum este insarcinata pentru a zecea a oara. Cum Pirandei i-a venit sorocul sa nasca, tiganul da fuga, in toiul noptii, la medicul satului, strigand de la poarta:
– Dom doctor, dom doctor!. Veniti repede ca Piranda mea naste!.
Doctorul, deja obisnuit cu nasterile tigancii, isi ia cu el o lampa cu petrol, ca sa poata sa vada cum sa o ajute mai bine pe Piranda.
Ajunsi la coliba, doctorul intra in coliba tiganului si dupa o ora iese cu un copil in brate, spunand:
– Felicitari, tigane!. Iaca mai ai o mandrete de fata!. Da, stai asa!.
. Intra inapoi in casa si iese iar dupa jumatate de ora, spunand:
– Felicitari, tigane!. Iaca ai gemeni, ca Piranda a mai nascut inca o fata!. Da, stai asa!.
. Intra inapoi in casa si iese iar dupa jumatate de ora, spunand:
– Mai tigane, dar harnic ai mai fost!?!. Piranda ta a mai facut un baiat!. Da, stai asa!.
. Intra inapoi in casa si iese iar dupa jumatate de ora, spunand:
– Felicitari, tigane!. Mai ai inca un baiat!. Sa-ti traiasca si acesta!. Da, stai asa!.
. Si iar da sa intre un casa.
Tiganul il opreste., zicandu-i:
– Stati asa, dom doctor!. Eu v-am chemat sa o ajutati sa nasca o data nu de cinci ori!. Ia stingeti dracu lampa aia!. Ca vad ca astia se aduna la lumina!.